Urządzanie mieszkania w stylu japońskim

Myśląc o urządzeniu naszego własnego mieszkania, stajemy przed odwiecznym pytaniem “w jakim stylu powinniśmy to zrobić?”. Sposobów na dobór dekoracji jest mnóstwo. Ile właścicieli lokali, tyle pomysłów. Możemy spróbować wypracować swój własny styl lub zdecydować na trendy pochodzące z dalekich stron. Dla przykładu wraz ze specjalistami zespołu M Kwadrat opiszemy Wam najważniejsze cechy szczególne dla japońskiego stylu urządzania wnętrz.

Minimalizm to podstawa

Pierwszą rzucającą się w oczy cechą charakterystyczną japońskich mieszkań jest niezwykła prostota elementów w nich się znajdujących. W odróżnieniu od europejskich trendów to mebel jest centralnym elementem układu standardowego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że komunikacja wewnątrz pokoju zostaje w jakikolwiek sposób zaburzona, wręcz przeciwnie. Niski stan mebli, proste geometryczne kształty i surowy charakter brył nadaje pomieszczeniom wyjątkowy, minimalistyczny styl, a co za tym idzie, wrażenie przebywania w dużej przestrzeni o nieograniczonych możliwościach ruchu.

Funkcjonalność. Nie tylko z konieczności

Japonia jest państwem wyspiarskim o ograniczonej powierzchni nadającej się pod zabudowę. Z tego powodu zarówno koszta apartamentów jak i mieszkań są stosunkowo wysokie w porównaniu, chociażby z polskimi realiami. Wymusza to również budowę mieszkań o bardzo małej powierzchni, co wpływa na konieczność urządzania ich w jak najbardziej funkcjonalny sposób, wykorzystując każdy dany metr kwadratowy.

Choć metraż jest głównym wyznacznikiem stosowania nowatorskich rozwiązań, jak chociażby podwójnych ról jednego mebla, który może być zarówno stolikiem kawowym, jak i wygodną pufą do siedzenia dla gości (kreatywność Japończyków w tych kwestiach jest nie do pobicia), ten styl życia ma swoje podłoże w głęboko zakorzenionej kulturze mieszkańców. Japonia, będąc narodem, który przez wieki izolował się od panujących w zachodnich krajach zwyczajów, wypracowała swego rodzaju społeczny kodeks nawołujący (a nieraz wręcz nakazujący) do bardzo praktycznego podejścia w wielu kwestiach codziennego życia. Dotyczy to również sposobów urządzania mieszkania.

Twoja oaza spokoju

Ogromne znaczenie dla Japończyków ma taki układ pomieszczeń, mebli, kolorów i elementów dekoracji, który bez przeszkód współgra z odpowiednim balansem sztuki Zen. Chcąc upodobnić nasze cztery kąty do prawdziwie japońskich wystrojów, wybieramy naturalne odcienie beżu i brązu, akcentując tylko tu i ówdzie czarnym lub białym. Harmonia i równowaga to główne wyznaczniki, którymi powinniśmy się kierować. Oprócz tego, w mieszkaniach stylizowanych na te z kraju kwitnącej wiśni, nie powinno zabraknąć przestrzeni przeznaczonej do medytacji, lub po prostu do tego, żeby znaleźć chwilę tylko dla siebie w samym środku natłoku codziennych spraw. Może to być domowa biblioteczka, kącik w salonie, czy gruby dywan przy kominku.

W zgodzie z naturą

Ostatnią bardzo ważną wytyczną podczas projektowania dalekowschodnich pokoi jest zastosowanie nawiązań do natury. Inspiracja pochodząca od natury jest niezwykle istotna przy doborze elementów dekoracyjnych. Drewno ma tutaj przeważającą rolę, z niego wykonane są nie tylko meble, ale i ozdoby, czy ramy drzwi w stylu parawanowym z tkaniną lub papierem w środku. Takie rozwiązania idealnie wpasowują się we wszystkie cechy charakterystyczne omawianego stylu.

Na koniec warto jeszcze krótko wspomnieć o oświetleniu, które w odróżnieniu z naszymi przyzwyczajeniami najczęściej pada z boków (ścian) niż z sufitu. Architekci rodem z Kraju Wschodzącego Słońca stawiają przede wszystkim na lampki podłogowe, światła kierunkowe podświetlające główne elementy wyposażenia, a także lampiony i świece.

Podsumowując, kolory, lekkość wykonania, minimalizm i harmonia w zgodzie z naturą. Tak urządzone mieszkanie obudzi w nas uczucie odprężenia i relaksu po ciężkim dniu w pracy i zapewni doskonałą przestrzeń do realizowania własnych celów i planów z daleka od rozpraszających sytuacji stresowych, z którymi mamy styczność na co dzień.