Ubezpieczasz dom lub mieszkanie? – sprawdź na co zwrócić uwagę

Dom powinien dawać nam poczucie bezpieczeństwa i bliskości z członkami rodziny, być oazą spokoju i harmonii. Zdarzenia losowe mogą niestety ten spokój zburzyć. To dlatego ważną kwestią jest ubezpieczenie naszej nieruchomości. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając polisę?

Wybór najodpowiedniejszego towarzystwa ubezpieczeniowego

Jest to początkowy i najważniejszy etap przy ubezpieczeniu nieruchomości. Wybór dobrego towarzystwa ubezpieczeniowego zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać, iż zakres ubezpieczeń różni się w zależności od wybranej polisy. Koniecznie określ przedmiot ubezpieczenia oraz oszacuj jego wartość, a następnie wypisz potencjalne zagrożenia na jakie wystawiony jest Twój dom lub mieszkanie. Na przykład czy mieszkasz na terenach zalewowych albo czy potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia okien (bliskość boiska). Jeżeli lokalizacja naszej nieruchomości nie jest narażona na pewne czynniki zewnętrze, wówczas możemy z nich spokojnie zrezygnować.

Często osoby, które decydują się na wykupienie polisy – sugerują się ceną. Należy pamiętać jednak, iż w razie nieszczęśliwego zdarzenia, wspomniane koszta te są relatywnie niskie. Minimalny okres ubezpieczenia to zazwyczaj jeden rok.

Co podlega ubezpieczeniu?

Zakres ubezpieczenia obejmuje wszystkie potencjalne zagrożenia i czynniki, od których chcemy ubezpieczyć naszą nieruchomość. Ubezpieczyć można praktycznie wszystkie elementy naszej nieruchomości i znajdujące się w niej rzeczy materialne (sprzęt RTV, meble i inne ruchomości domowe). Oczywiście, im szersze ubezpieczenie posiadanego majątku, tym wyższa miesięczna opłata za polisę. Ubezpieczając ruchomości domowe od kradzieży, sprawdźmy, czy wszystkie drzwi zewnętrzne naszego domu mają odpowiednie atesty i spełniają wymagania ubezpieczyciela.

Standardowo ubezpieczenie obejmuje takie czynniki, jak pożar, ogień i inne zdarzenia losowe, jednak, należy mieć na uwadze, iż nie zawsze oznaczają to samo. Czasami pakiet ten zawiera ubezpieczenie od powodzi, przepięcia, czy upadek drzewa, a czasami należy je specjalnie dokupić, rozszerzając pakiet standardowy.

Polisy również się różnią w zależności od ubezpieczanej nieruchomości. Polisy na dom mają inną charakterystykę niż te obejmujące lokal mieszkalny w bloku. W przypadku drugiej opcji, niezbędne będzie wykupienie OC w życiu prywatnym. Jest to odpowiedzialność za szkody powstałe z naszej winy w stosunku do sąsiadów (np. zalanie).

O czym należy pamiętać

Należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, o które musimy zadbać sami. Przed zawarciem umowy przeczytaj wszystkie udostępnione dokumenty, które przedstawił Ci agent ubezpieczeniowy. Dokonaj odpowiedniego doboru pakietu oraz dopytaj o rzeczy, które nie są dla Ciebie do końca zrozumiałe. Różne towarzystwa inaczej interpretują takie zjawiska, jak huragan (u jednych będzie to wiatr wiejący z siłą powyżej 17,5 m/s., a u innych od 24,5 m/s.). Podobnie wygląda sytuacja podczas pożaru. Często akcje ratownicze, sadza czy dym wyrządzają więcej szkód, niż sam ogień, a nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe włącza te ryzyka do swojego pakietu standardowego. Czasem należy po prostu wykupić opcję dodatkową w tym zakresie. Zdarza się jednak, że taka opcja nie jest dostępna w ofercie konkretnego ubezpieczyciela. Różnice występują również między powodzią i zalaniem. Dlatego należy o to wszystko zapytać. Agent towarzystwa ubezpieczeniowego może wskazać nam, z których pakietów możemy zrezygnować w sytuacji, gdy nie będą one miały żadnego zastosowania w naszym konkretnym przypadku.

W umowie ubezpieczenia wymienione są warunki, które musisz spełnić, aby doszło do wypłaty ubezpieczenia np. w przypadku pożaru ubezpieczyciel może zażądać okazania potwierdzenia dokonania okresowego przeglądu instalacji.

Ubezpieczając dom, a następnie przestrzegając ustalonych w umowie wymagań, będziemy żyć spokojniej, gdyż ewentualne szkody zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe.