Jak urządzić mieszkanie w stylu włoskim?

Aranżacja w tym stylu, to przede wszystkim duża przestronność i elegancja, która płynnie przeplata się z nowoczesnością. Ten design oddaje włoską mentalność, czyli swobodę i zamiłowanie do luksusu i elegancji.

Jakie są wnętrza we włoskim stylu?

Włosi uwielbiają szyk i elegancję, dlatego ich mieszkania utrzymane są w równie dobrym i wyrafinowanym guście. Styl ten wpisuje się w klimat śródziemnomorski. W pomieszczeniach nie znajdziecie niepotrzebnych dodatków – króluje tam harmonia i minimalizm. Dominują drewniane wykończenia elementów, skórzane sofy i fotele, oraz marmurowe posadzki. Dużo tu odwołań do rodzimej tradycji, którą Włosi ostentacyjnie manifestują na każdym kroku.

We wzornictwie królują duże geometryczne wzory i figury, które idealnie komponują się z meblami o lśniącej powierzchni. Całość daje wrażenie subtelnej harmonii, w której współgrają delikatne kontrasty barw dywanów i tkanin z eleganckim wzornictwem mebli. Częstym dodatkiem, który podkreśla nietuzinkowy charakter pomieszczenia są ramy luster oraz szkła weneckie.

Włoska kolorystyka

We Włoszech dominuje kolorystyka, która nawiązuje do ciepłych kolorów ziemi. Przeważającymi kolorami jest biel, beż, szarość oraz zieleń oliwkowa. Przeplatają się one i delikatnie kontrastują z kolorem turkusowym, morskim oraz odcieniami żółci i czerwieni. Kolorystyka nawiązuje do starożytnego dziedzictwa tego kraju.

Podczas urządzania mieszkania dobór kolorów odgrywa znamienną rolę. Dla Włochów ważna jest klasyczna i stonowana kolorystyka, bez niepotrzebnych kontrastów i ekscentrycznych barw. Całość ma dać wrażenie spokoju, ładu i bezpretensjonalnej elegancji.

Jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Aranżację wnętrza w tym stylu, wymaga rezygnacji z przepychu i nadmiaru wszelkich ozdób. Kluczowa jest prostota i zachowanie proporcji, to dzięki nim uzyska się pożądany efekt końcowy. Meble oraz łóżka, sofy i krzesła muszą mieć zachowaną piękną linię. Materiały służące do ich obicia powinny być najwyższej jakości. We Włoskim pomieszczeniu nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Często wybiera się lampy o unikatowych kształtach, które zestawia się z autorskimi obrazami oraz ciekawymi wazonami.

Włoskie wnętrza mają charakter ponadczasowy, dlatego warto wykorzystać elementy tego stylu urządzając własne mieszkanie.