Nieruchomości 3D jako nowa koncepcja w pośrednictwie nieruchomości

nieruchomości 3d

Wirtualna rzeczywistość służy nie tylko do rozrywki. Obecnie jest to coraz potężniejsze narzędzie marketingowe, którego znaczenie stale wzrasta. W przyszłości skorzystają na nim liczne branże, do których zaliczyć można także rynek nieruchomości.

Wirtualny spacer w branży nieruchomości

Kupno wymarzonej nieruchomości jest decyzją, przy której podejmowaniu uwzględniane są różne czynniki. Należą do nich zarówno metraż, układ pomieszczeń oraz ogólny wygląd, jak i obecność różnych udogodnień dodatkowych, na przykład w postaci garażu czy balkonu. Ocena poszczególnych ofert mieszkaniowych wyłącznie na podstawie zdjęć lub krótkich nagrań filmowych bardzo często nie jest wystarczająca. W praktycznie każdym przypadku konieczna jest osobista wizyta w nieruchomości oraz jej dokładne obejrzenie. Nierzadko ilość potencjalnie interesujących ofert jest tak duża, że sprawdzenie ich wszystkich wymaga zbyt wiele czasu, cierpliwości i energii. Rozwiązaniem tego problemu są wirtualne spacery po nieruchomości 3D, zapewniające realistyczny obraz, intuicyjną nawigację oraz dużą funkcjonalność. Pozwalają one na swobodne poruszanie się o wybranych wnętrzach za pomocą prezentacji w technologii VR.

Nieruchomości 3D

Wirtualne spacery po nieruchomościach 3D przygotowywane są przy pomocy odpowiednio zaprojektowanej kamery, która pozwala na skanowanie wnętrz. Jej obiektyw obraca się wokół własnej osi, co pozwala na rejestrowanie tzw. panoram sferycznych. Podlegają one następnie opracowaniu przez specjalne oprogramowanie, celem uzyskania w prezentacji efektu oglądania nieruchomości z punktu widzenia osoby znajdującej się wewnątrz. Umożliwia to nie tylko obejrzenie szczegółowej projekcji, ale również odbycie wirtualnego spaceru oraz nieskrępowane rozglądanie wokół własnej osi. Oglądający porusza się między kolejnymi punktami hot spot, czyli miejscami wybranymi przez realizatora. Prezentacje nieruchomości 3D pozwalają na znacznie dokładniejszą ocenę proporcji przestrzennych oraz innych charakterystycznych cech mieszkania. Sama wirtualna wycieczka jest bardzo intuicyjnym i przyjemnym doświadczeniem.

Możliwości wirtualnego spaceru

Wirtualny spacer do pewnego stopnia przypomina pod względem komunikowanych danych materiał filmowy. W przeciwieństwie do takiej formy prezentacji, może jednak czynnie zaangażować użytkownika oraz pobudzić w nim zmysł odkrywcy. Spacer po wirtualnej nieruchomości zapewnia bezpośredni dostęp do niezbędnych narzędzi oraz wszystkich miejsc wartych spenetrowania. Można w ten sposób uzyskać szereg informacji na temat obiektu, dotyczących zarówno jego wielkości oraz przestronności, jak i umeblowania, kolorystyki czy ogólnej atmosfery. Wirtualny spacer pozwala także na lepsze określenie orientacji względem innych budynków, a w przypadku rynku wtórnego stanu zużycia nieruchomości oraz jej standardu. Dzięki monitorom i ekranom o dużych przekątnych ekranu oraz wysokich rozdzielczościach, prezentacja 3D może być wyświetlana w doskonałej jakości.

wirtualny spacer nieruchomości

Zalety prezentacji wnętrz w 3D

Do najważniejszych zalet zastosowania technologii VR w prezentacji nieruchomości należy prostota. Użytkownik może bardzo dokładnie przyjrzeć się wnętrzom, a wysoka jakość ujęć wzmacnia poczucie głębi. Wirtualny spacer zapewnia również oszczędność czasu, za sprawą możliwości wstępnej selekcji mieszkań w biurze nieruchomości przed obejrzeniem ich na żywo. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia wybór pośród wielu dostępnych na rynku ofert, a także zwiększa satysfakcję z inwestycji. Pozwala pośrednikom na szybsze znalezienie lokum spełniającego określone oczekiwania klienta. Możliwość odbycia wirtualnego spaceru pozytywnie wpływa także na wizerunek firmy oferującej taką opcję, która dzięki zaangażowaniu nowoczesnych technologii dowodzi swojego profesjonalizmu.

Podsumowanie

Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest doskonałym narzędziem do prezentacji nieruchomości, a przy tym coraz łatwiej dostępnym. Pozwala na dokładne zbadanie wielu interesujących ofert, nawet bez ruszania się z biura lub domu. Tym samym znacząco ułatwia cały proces – zarówno po stronie sprzedawcy, jak nabywcy nieruchomości.