Jakie mieszkania są najchętniej kupowane w Polsce?

Rynek nieruchomości zmienia się z roku na rok. Niegdyś kupując mieszkanie tylko 1 z 12 kupujących interesowała obecność windy w niskim bloku. Jeszcze kilka lat temu im większe mieszkanie tym bardziej opłacalne było dołożyć nieco funduszy, aby mieć większą przestrzeń. Obecnie dwupokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym to wyznacznik dobrej inwestycji.

Im mniejsze, tym lepsze?

Na pierwszy rzut oka zastanawiające jest dlaczego Polacy coraz częściej kupują mieszkania o mniejszym metrażu, z małą ilością pokoi i nierzadko z nie pełnowymiarową kuchnią. Patrząc jednak na korzyści płynące z wynajmowania komuś naszej nieruchomości, wnioski nasuwają się same. Jedno i dwupokojowe, niewielkie mieszkania, to dzisiaj jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej trafionych inwestycji na jaką możemy się zdecydować. Rozkład sił na rynku nieruchomości potwierdza, że Polacy szukający nowego lokum do życia, częściej wybierają na początek wynajmowane mieszkania, zamiast kupować nowe na kredyt. Ta sytuacja odpowiada prywatnym inwestorom, którzy z wynajmowania innym swoich mieszkań stworzyli dochodowy biznes.

Im wyżej tym drożej

W czasach 10-piętrowych domów z wielkiej płyty największym powodzeniem cieszyły się mieszkania na pierwszym, drugim piętrze: w razie awarii zawsze można było skorzystać ze schodów. Nawet najpiękniejsze widoki nie miały przebicia nad tak rozumianym bezpieczeństwem i wygodą zamieszkiwania. Dzisiaj to widoki się liczą. W wysokich budynkach relacja ceny między 1. piętrem, a najwyższym może się kształtować nawet jak 1:2. Wyraźnie widać jedną zmianę: część osób w ogóle odrzuca możliwość kupienia mieszkania w budynkach bez windy, chociaż jeszcze kilka lat temu pytał o nią jeden na 12. kupujących lokale w budynkach niskich (do 4. kondygnacji). Bezpośrednio z widokami związane jest w tym wypadku posiadanie balkonu. Nasz zespół wykonał raport, z którego wynika, że choć mieszkania bez balkonu są średnio o 6% tańsze, to jednak aż 95% kupujących wybiera te z balkonami. Dodatkowo mieszkania na niższych kondygnacjach nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem, bowiem nadal uważane są za mniej bezpieczne.

Z czasem potrzebujemy mniej

Co ciekawe – coraz bardziej istotnym czynnikiem jest wiek kupujących. Im mieszkania droższe (w ujęciu ceny 1 m kw.), tym odsetek osób po 50. wśród nabywców jest większy. Jednocześnie to właśnie osoby z tej grupy wiekowej – częściej niż młodsi – nabywają nieruchomości małe. Ludzie po 50-tce z kolei kupują małe mieszkania głównie dlatego, że na pewnym etapie życia (czasem po 50-tce, czasem po 70-tce) nie mają potrzeby utrzymywania domu czy większego mieszkania. Inna grupa to nabywcy nieruchomości przeznaczonej dla dzieci. Często są to mieszkania niewielkie, ale dobrze zlokalizowane (bo takie są potrzeby młodych ludzi), zatem relatywnie drogie.

Wyznaczników kierujących i motywujących nas do zakupu jest wiele. Zmieniające się trendy (bywa, że posiadanie takiej a nie innej nieruchomości jest warunkowane panującą modą, głównie wśród młodych ludzi) i potrzeby konsumenckie kształtują rynek nieruchomości w sposób bardzo dynamiczny, ale też przewidywalny. Z każdym mijającym rokiem jesteśmy ciekawi jakie domy i mieszkania przypadną do gustu potencjalnym kupcom w nadchodzącym sezonie.