Inwestycje w nieruchomości, które niosą ze sobą niezależność finansową

rentierstwoUtrzymuje się z dochodów generowanych przez własny kapitał, nieruchomości, czy wkłady bankowe. Dzieje się tak za sprawą spływających odsetek od lokat bankowych, wpływów z akcji, obligacji, a także czynszów za wynajem nieruchomości. Rentier, bo o nim tu mowa, jest wolny i niezależny. Z tego powodu rentierstwo w Polsce z roku na rok zyskuje sobie coraz większe grono sympatyków.

Pierwszy krok

Głównym założeniem rentiera jest inwestowanie nadwyżek finansowych, w taki sposób, aby wystarczyły na pokrycie wszystkich kosztów życia i innych wydatków. Aby zostać rentierem, powinniśmy ustalić poziom rocznego dochodu, który będzie dla nas wystarczający. Jak wynika z danych GUS, średnia krajowa z umowy o pracę pozwala osiągnąć dochód roczny w wysokości ok. 38000 zł/rocznie. W jakim stopniu poziom takiego dochodu jest dla nas zadowalający?

Życie bez obowiązków zawodowych

Rozwiązaniem, z którego może skorzystać każdy jest rentierstwo. W jaki sposób wypłacać sobie miesięcznie 3200 zł, czy inną kwotę, która będzie dla nas satysfakcjonująca? Sektor, który dostarcza rentierom od lat stałego dochodu, związany jest z rynkiem nieruchomości mieszkaniowych. Aktualne ceny mieszkań zaczynają spadać. Jednocześnie stawki za wynajem pozostają na niezmienionym poziomie. To zwiększa atrakcyjność wynajmu. Jest to idealny moment na zakup nieruchomości, który pozwoli czerpać comiesięczne profity. Posiadanie, co najmniej dwóch mieszkań, których zakup można sfinansować z posiadanych oszczędności lub kredytu jest bardzo dobrą opcją, która w większym lub mniejszym stopniu pozwala generować czyste zyski. Planowane i przemyślane w czasie działania mogą przysporzyć rentierowi kilkunastu nieruchomości, a te generują już zdecydowanie wyższe dochody.

Ciekawa alternatywa

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych możemy zaobserwować dwa zjawiska. Rentierzy wynajmują swoje mieszkania na doby albo długoterminowo. Popyt jest na jedne i na drugie. Mieszkania wynajmowane na dobry są alternatywą dla osób, które przemieszczają się np. w interesach, albo w celach turystycznych i mają dość mało kameralnej przestrzeni hotelowej. Rentierzy, w zależności od lokalizacji, metrażu i standardu wyposażenia mieszkania pobierają od jednej osoby od 120 do nawet 600 zł za dobę.

Długoterminowy wynajem

Drugą formą jest długoterminowy wynajm mieszkań położonych w ścisłym centrum lub dobrze skomunikowanych z centrum. Wynajmującymi są rodziny z dziećmi, studenci lub osoby, które przyjeżdżają do większych miast za pracą, czy takie, które prowadzą aktywny tryb życia. Jeśli w zamiarze rentiera jest wynajem mieszkania osobom młodym, warto postawić na nieruchomość z dużą ilością pokoi. W większych miastach za jeden pokój rentier pobiera 700-1400 zł, a za 2-3 pokojowe mieszkanie, w zależności od standardu i metrażu ok. 2000-5500 zł/miesięcznie.

Na sukces składa się własna inicjatywa i nieszablonowe myślenie, ale przede wszystkim decyzja. Zajmując się rentierstwem możemy osiągnąć atrakcyjny dochód miesięczny, a do tego mamy wolność i mnóstwo wolnego czasu, który możemy zagospodarować zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Najważniejsze jest jednak to, że nie musimy pracować na kogoś po kilkanaście godzin dziennie, przez 6 dni w tygodniu.