Domowa biblioteczka – jak urządzić?

Co prawda żyjemy w czasach, w których tradycyjne książki są wypierane przez e-booki oraz audiobooki. Gdy jedziemy na wczasy, częściej zabieramy ze sobą kompaktowy czytnik e-booków – zamiast sterty ulubionych książek. Wygoda i pragmatyzm stały się symbolem naszych czasów. Niemniej jednak, każdy z nas posiada mniejszą bądź większą kolekcję książek, które dumnie spoczywają na półkach w mieszkaniu. Co jednak, gdy nasze zbiory nieustannie się rozrastają i zaczyna brakować miejsca? Czy to już czas na domową biblioteczkę?

Biblioteczka w pokoju dziennym

Każdy bibliofil marzy o własnej, wszechstronnej biblioteczce w domu, która będzie ukoronowaniem jego dotychczasowych zbiorów. Gdy jest ona zaaranżowana z pomysłem, to idealnie wkomponuje się w każdą przestrzeń mieszkalną. W salonach królują regały i półki, gdyż świetnie sprawdzają się w tej roli.

Decydując się na adaptację całej ściany na domową biblioteczkę, pamiętaj aby regał miał proste i minimalistyczne formy. To książki mają odgrywać pierwszorzędną rolę, a nie użyty mebel. Będzie wyglądał efektownie, gdy sięga do samego sufitu – nie zapomnij wówczas o eleganckiej drabince. Jeżeli lubisz czytać książki w wygodnym fotelu, ustaw go w miejscu które zapewni Tobie spokój i potrzebną ciszę. Gdy czytasz godzinami, zastanów się nad specjalnym podnóżkiem. Przy fotelu powinien się znaleźć mały stolik kawowy, aby móc odłożyć książkę czy odstawić kubek z kawą bądź herbatą.

Dobrym rozwiązaniem są też półki na wspornikach, które montowane są do specjalnej szyny przylegającej do ściany. Wówczas możecie swobodnie regulować odstępami między półkami, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Na odpowiednio wyregulowanych kondygnacjach możesz umieścić egzemplarze o zbliżonej wielkości, co finalnie będzie wyglądać schludnie i estetycznie.

Zaplanuj swoją przestrzeń

Świetnie się sprawdzi regał w białym kolorze, zwłaszcza gdy mieszkanie jest urządzone w minimalistycznym bądź rustykalnym stylu. Biblioteczkę możesz zaaranżować również w bardziej klasycznym stylu, czyli w ciemnych kolorach, w pomieszczeniu gdzie dominują drewniane podłogi, masywne meble i ogromne dywany. Wszystko zależy od metrażu mieszkania i preferowanego wystroju.

Przed rozmieszczeniem biblioteczki w pomieszczeniu, przeanalizuj ile posiadasz woluminów w swoim zbiorze oraz jak dużo miejsca mogą one zająć. Pamiętaj, aby zagospodarować również miejsce na nowe wydawnictwa, gdyż z pewnością będzie ich przybywać.

Ważne jest to, aby wybrać odpowiednie miejsce, gdyż zły wybór może wprowadzić chaos i wrażenie braku harmonii. Książki nie mogą przytłaczać z każdej strony, mają jedynie udekorować jedną ze ścian – subtelnie oddając charakter salonu i domowników.

Gdy zabraknie miejsca – co wtedy?

Gdy nie masz już miejsca na regał w pokoju dziennym bądź w sypialni, warto rozejrzeć się za inną lokalizacją w mieszkaniu. Część osób wykorzystuje wolną przestrzeń w przedpokoju. Popularne też jest wykorzystywanie stopni schodów jako regału na książki. Niestety sposób ten można wykorzystać jedynie w domach piętrowych – więc nie jest to idealne rozwiązanie dla każdego.

Nie przejmuj się jednak, książki można umieścić w różnych zakamarkach i nadal mogą przykuwać uwagę gości. Możesz je schować pod stolikiem kawowym, łóżkiem czy nawet w drewnianych skrzyniach na kółkach, które będą mogły stać na podłodze przy łóżku czy też stoliku. Efektownie będą wyglądać książki ułożone w sposób kolorystyczny.