Co nas popycha do kupna domu lub mieszkania?

W ostatnich wpisach proponowaliśmy Wam sposób na ciekawą aranżację mieszkania w dalekowschodnim stylu oraz jak odpowiednio zadbać o utrzymanie w nim czystości. Tym razem chcielibyśmy poruszyć temat odmienny, choć niezwykle ważny w branży handlu nieruchomościami.

Większość z nas zastanawia się co powoduje, że decydujemy się na kupno nowego mieszkania, wymarzonego domu, czy chociażby przejściowej kawalerki. Co tak naprawdę ma wpływ na nasze wybory i przekonuje nas do podjęcia konkretnych decyzji. Powody i motywacja nadają naszym wyborom kierunek kończący się zakupem odpowiedniego dla naszych potrzeb lokum. Badania prowadzone nad tym zjawiskiem przedstawiają dwa najczęstsze nurty myślowe klienta.

Lepszy standard

Poprawa warunków mieszkaniowych niezależnie od tego czy jest to nasze pierwsze mieszkanie, czy któreś z kolei, to motyw zaspokajający aktualne potrzeby rodziny. Powód ten jest najbardziej naturalnym czynnikiem powodującym kupno danej nieruchomości. Chęć poprawy standardów, w których żyje przeciętny Polak jest dodatkowo wzmacniana przez odbiegającą sytuację mieszkaniową w naszym kraju, w porównaniu do innych państw UE. Polskie mieszkania są stosunkowo małe, a na jednego mieszkańca statystycznie przypada 1,1 pokoju. To bardzo mało w porównaniu do 2 pokojów, co jest obecnie standardem np. w krajach zza zachodniej granicy. Sytuacja ta niejako zmusza Polaków do korzystania z różnych sposobów na podwyższenie standardów życia osobistego od zaciągnięcia kosztownych kredytów, po stosunkowo bezpieczne inwestowanie w nieruchomości.

Dobra inwestycja

W wielu przypadkach nieruchomość traktowana jest jako lokata pieniędzy lub przestrzeń z góry przeznaczona na dochodowy wynajem. Jest to bezpieczna forma kapitału, głównie ze względu na brak gwałtownych i niespodziewanych zmian w wartościach i skuteczną ochronę przed kradzieżą. Dziś często da się zaobserwować powtarzający się trend zachowania mieszkań przez właścicieli i wynajmowania ich m. in. studentom, zamiast uzyskiwania jednorazowego zysku w wyniku sprzedaży nieruchomości. Wiąże się to zarówno z rosnącymi standardami mieszkań w miastach, jak i mocno spopularyzowanym wśród młodszego pokolenia meldowaniu się w mieszkaniach, lub domach studenckich. Zgrabnie wykorzystując obecną sytuację na rynku, najemcy cieszą się wysokimi i stałymi zwrotami z inwestycji, wykorzystując uzyskane środki do kupna lokalu o wyższym standardzie mieszkaniowym.

Zastanawiające jest również to, że coraz więcej klientów wybiera zakup domu zamiast mieszkania. Dlaczego? Zazwyczaj głównym motywem jest uzyskanie większej prywatności, poczucia przestrzeni i pełne sprawowanie władzy na swojej działce. Według danych statystycznych niemal co piąty klient interesuje się zakupem domu, pomimo stosunkowo wysokich kosztów utrzymania względem innych nieruchomości.

Tak, czy inaczej, motywacje odnośnie kupna wybranego rodzaju nieruchomości są zawsze kwestią indywidualną. A jakie Wami kierują motywy w podejmowaniu nieruchomościowych i inwestycyjnych decyzji? A może wciąż się wahacie? Bez względu na ostateczny rezultat indywidualnych przemyśleń najważniejsze jest zawsze jedno – byśmy w swojej przestrzeni czuli się dobrze i swobodnie.