brazzers
spang bang machos de sunga.

Jak poprawić błąd w księdze wieczystej

legal-1302034_1280

Stan prawny nieruchomości, jaki znajduje się w księdze wieczystej, to informacje, które powinny być zgodne z rzeczywistym stanem danej działki, mieszkania, czy jakiejkolwiek innej nieruchomości. Wszystkie wpisy dodawane do publicznego rejestru, jakim jest księga wieczysta, są uzupełniane drogą sformalizowanych procedur wnioskowych. Choć są to dokumenty najwyższej wagi, ludzką naturą jest mylić się. Co przekłada się na występowanie dwóch kategorii błędów, które mogą wystąpić w opisywanych poniżej księgach wieczystych.

 

Błędy możemy podzielić na zwykłe usterki oraz na błędy merytoryczne. Jak sobie z nimi poradzić? Korzystając z pomocy prawnej zespołu M kwadrat.eu, spieszymy z wyjaśnieniami poniżej:

Usterki

Drobne błędy pisarskie tj. literowe bądź cyfrowe zaliczamy do tzw. “zwykłych usterek”. Pojawiają się one najczęściej podczas wprowadzania sporządzonego wniosku o wpis do księgi wieczystej bądź dezaktualizacji informacji (oznaczanie numerów działek). Nie powodują one niezgodności stanu zapisanego w dokumentach ze stanem rzeczywistym. Nie mniej jednak należy dążyć do ich poprawienia, co może zostać wykonane przez sąd z urzędu. Czynności sądu w zakresie poprawy usterek w księdze wieczystej reguluje art. 626 par. 2, Kodeksu postępowania cywilnego. W takim wypadku składamy w sądzie właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, w sekretariacie Wydziału Ksiąg Wieczystych wniosek o poprawienie zauważonej omyłki. Takie błędy prostowane są maksymalnie w ciągu kilku dni. Wniosek ten nie podlega opłacie sądowej. W niektórych sądach wystarczy zadzwonić i poinformować o błędzie, podając numer księgi wieczystej lub sprawy wieczystoksięgowej, która toczyła się przed tym sądem, a dokona on sprostowania z urzędu.

Błędy merytoryczne

Poprawa błędów merytorycznych wymaga innego podejścia. Do błędów merytorycznych zaliczamy m.in. błędnie wprowadzone przez sąd imiona i nazwiska współwłaścicieli nieruchomości, błędnie wprowadzone daty urodzin współwłaścicieli lub też błędnie wprowadzone imiona rodziców. Mamy zatem do czynienia z rażącą niezgodnością treści księgi z stanem rzeczywistym nieruchomości. W tym wypadku składa się wniosek (na formularzu). Należy do niego dołączyć oryginały dokumentów będących podstawą wpisu. Wniosek o poprawienie księgi wieczystej podlega opłacie zgodnie z obowiązującym cennikiem.

 

Może się zdarzyć, że błąd, który zauważyliśmy w księdze wieczystej tkwi w akcie podstawowym (np. w akcie notarialnym), wówczas musimy się zwrócić do osoby sporządzającej ten dokument o jego sprostowanie. Jeżeli błąd powstał na etapie sporządzenia aktu notarialnego, poprawiony akt notarialny wraz z wnioskiem powinien złożyć do sądu notariusz.

 

W zakresie niezgodności oznaczenia nieruchomości zawartego w dziale I księgi wieczystej „Oznaczenia nieruchomości” z danymi zawartymi w katastrze nieruchomości, reguluje art. 27 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. Dz.U.1982 Nr 19 poz. 147). Wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości składa się na formularzu dostępnym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości bądź pozyskanym w wydziale wieczystoksięgowym Sądu Rejonowego. Sprostowanie, o którym mowa, może być dokonane także z urzędu, na skutek bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych katastru nieruchomości lub zawiadomienia jednostki prowadzącej kataster nieruchomości.

 

Warto w tym miejscu także wspomnieć, że należy powiadamiać właściwy sąd o zmianie adresu lub wskazywać aktualny adres do doręczeń. W przypadku osób zamieszkałych za granicą konieczne jest wskazanie pełnomocnika do doręczeń. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku i niemożności doręczenia przesyłki pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Dbałość właściciela nieruchomości o zgodność zapisów w księdze wieczystej ze stanem prawnym nieruchomości przyczynia się do uniknięcia ewentualnych problemów w razie wydzierżawienia bądź zbycia nieruchomości.

xxxcom dad sees teen rides black cock.